Modul Senzor Calitate Aer SGP30 (VOC și eCO2) Adafruit Mărește

Imaginile sunt utilizate exclusiv cu titlu de prezentare. Fotografiile nu creează obligații contractuale.

Modul Senzor Calitate Aer SGP30 (VOC și eCO2) Adafruit

P3709

Produs nou

Acest senzor detectează mai multe elemente privind calitatea aerului cu o precizie de 15%. Se folosește ușor mulțumită interfeței I2C.

More details

Acest produs nu mai este in stoc

$28.80
cu toate taxele incluse

Valabil în limita stocului disponibil

Prețul include costurile colectării, tratării și eliminării DEEE și DBAT

Informații

Descriere și specificații:

Acest senzor poate detecta o gamă largă de Compuși Volatili Organici și eC02. Este proiectat pentru monitorizarea calității aerului din interior. Odată conectat la microcontroller, prin intermediul interfeței I2C va transmite cantitatea totală de Compuși Volatili Organici (TVOC) echivalent al unei citiri a cantității de CO2 (eCO2).

Modulul conține un senzor MOX cu încălzire și un mic microcontroller ce ajusteză puterea de încălzire, citește valorile analogice, execută calibrarea și pregătește valorile ce urmează a fi transmise prin I2C. Nu este necesar I2C clock stretching.

Senzorul măsoară eCO2 într-o gamă de 0-60000 părți/milion (ppm) și concentrația TVOC într-o gamă de 0-60000 părți/bilion (ppb). Acuratețea acestuia este între 10% și 15% din valoarea măsurată iar rezoluția 0.2% din valoarea măsurată.

Atenție! Asemenea altor senzori din categoria sa, acesta oferă informații relative. Se recomandă calibrarea după surse cunoscute.

O altă opțiune interesantă este abilitatea de a compensa umiditatea pentru mărirea preciziei. Aceasta se realizează prin transmiterea umidității relative spre senzor prin I2C (aveți nevoie de alt senzor pentru umiditate).

Modulul include un regulator de 1.8V și un level-shifter, astfel încât îl puteți folosi cu logica de 3.3V sau 5V.

  • Folosește adresa I2C 0x58;
  • Tensiune de alimentare: 3.3V sau 5V;
  • Dimensiuni: 17.9mm x 17.9mm x 2.9mm;
  • Masă: 1.1g.

Tutorial, Datasheet, schemă și bibliotecă Fritzing disponibile în secțiunea Descărcări de mai jos.

Recenzii

Scrie o recenzie

Modul Senzor Calitate Aer SGP30 (VOC și eCO2) Adafruit

Modul Senzor Calitate Aer SGP30 (VOC și eCO2) Adafruit

Acest senzor detectează mai multe elemente privind calitatea aerului cu o precizie de 15%. Se folosește ușor mulțumită interfeței I2C.

Clienții care au cumpărat acest produs au mai cumpărat:

Descărcări