The output voltage, VOUT, is fixed and depends on the regulator version: the D24V22F3 version outputs 3.3 V, the D24V22F5 version outputs 5 V, the D24V22F6 version outputs 6 V, the D24V22F7 version outputs 7.5 V, the D24V22F9 version outputs 9 V, and the D24V22F12 version outputs 12 V.
The regulator is enabled by default: a 270 kΩ pull-up resistor on the board connects the EN pin to reverse-protected VIN. The EN pin can be driven low (under 1 V) to put the board into a low-power state. The quiescent current draw in this sleep mode is dominated by the current in the pull-up resistor from EN to VIN and by the reverse-voltage protection circuit, which altogether will draw between 5 µA and 10 µA per volt on VIN when EN is held low. If you do not need this feature, you should leave the EN pin disconnected.
Pololu Step-Down Voltage Regulator D24V22Fx with included hardware.
The five main connection points are labeled on the top of the PCB and are arranged with a 0.1" spacing for compatibility with solderless breadboards, connectors, and other prototyping arrangements that use a 0.1" grid. Either the 5x1 straight male header strip or the 5x1 right angle male header strip can be soldered into these holes. For the most compact installation, you can solder wires directly to the board.
Pololu Step-Down Voltage Regulator D24V22Fx, side view.
The board has two 0.086" (2.18 mm) diameter mounting holes intended for #2 or M2 screws. The mounting holes are at opposite corners of the board and are separated by 0.52" (13.21 mm) both horizontally and vertically. For all the board dimensions, see the dimension diagram (204k pdf).
The dropout voltage of a step-down regulator is the minimum amount by which the input voltage must exceed the regulator’s target output voltage in order to ensure the target output can be achieved. For example, if a 5 V regulator has a 1 V dropout voltage, the input must be at least 6 V to ensure the output is the full 5 V. Generally speaking, the dropout voltage increases as the output current increases. The graph below shows the dropout voltage at different output currents for the D24V22F12.
| Size: | 0.7" x 0.7" x 0.31"1 |
| Weight: | 2.3 g1 |
| Minimum operating voltage: | 12.7 V2 |
| Maximum operating voltage: | 36 V |
| Continuous output current: | 1.9 A3 |
| Output voltage: | 12 V |
| Reverse voltage protection?: | Y |
| Maximum quiescent current: | 4 mA4 |
1 Without included optional headers.
2 For small loads; this voltage rises approximately linearly up to around 13.1 V at 2.2 A output.
3 Typical continuous output current at 24 V in. Actual achievable continuous output current is a function of input voltage and is limited by thermal dissipation. See the output current graph under the description tab for more information.
4 Typical worst case; quiescent current is typically around 1 mA for most of the operating range. The ENABLE pin can be used to reduce the quiescent current to less than 10 μA per volt on VIN.
Diode 1N4001 See description for more details...
This small synchronous switching step-down (or...
Red-Blue Panel Voltmeter 0-100 V See...
This dual photoelectric speed sensor uses...
M5x14 mm Hexagonal Head Screw See description...