PIC18F27Q10-I/SS View larger
PIC18F27Q10-I/SS
New product
Features
  • 10-bit ADC with computation, 24 channels
  • 8 x Configurable Logic Cell (CLC)
  • 1 x EUSART with LIN support
  • CRC with Memory Scan
See description for more details about the product.
Add to cart now!
More details
20 Items
tax incl.
Valid in the limit of the available stock
The price includes the costs for collection, treatment and ellimination of WEEE
Add to wishlist
More info
Description
PIC18F27Q10 microcontrollers are optimized for robust, real time control and sensor nodes with integrated intelligent analog, configurable peripherals and 5V operation for increased noise immunity. They are well suited for a broad range of applications including industrial control, consumer, automotive, touch sensing and Internet of Things (IoT). These 28-pin devices deliver Core Independent Peripherals such as CLC, CWG, WWDT, CRC/Memory Scan, Hardware CVD, Zero-Cross Detect and Peripheral Pin Select, providing for increased design flexibility and lower system cost.
PIC18 Q10 Product Family Overview
Check out the code examples in MPLAB Xpress
Check out the code examples in GitHub
Additional Features
  • PIC18 Core with 83 Instructions, 31 Stack Levels
  • Internal 64MHz oscillator
  • Operating Voltage Range:- 1.8V - 5.5V
  • Temperature Range:- Industrial Version (-40C to 85C)- Extended Version (-40C to 125C)
  • 128 KB Flash Program Memory with self read/write capability
  • 3615 Bytes Data SRAM Memory
  • 1024 Bytes of EEPROM
  • 1 x 5-bit DAC
  • 2 x Comparators
  • Fixed Voltage Reference (FVR) module - 1.024V, 2.048V and 4.096V output levels