Adafruit METRO M0 Express - Designed for CircuitPython - ATSAMD21G18 View larger
Adafruit METRO M0 Express - Designed for CircuitPython - ATSAMD21G18
P3505
New product
See description for more details about the product.
Add to cart now!
More details
This product is no longer in stock
tax incl.
Valid in the limit of the available stock
The price includes the costs for collection, treatment and ellimination of WEEE
Add to wishlist
More info
Description
Not only can you use CircuitPython, but the Metro M0 is also usable in the Arduino IDE.
At the Metro M0's heart is an ATSAMD21G18 ARM Cortex M0 processor, clocked at 48 MHz and at 3.3V logic, the same one used in the new Arduino Zero. This chip has a whopping 256K of FLASH (8x more than the Atmega328) and 32K of RAM (16x as much)! This chip comes with built in USB so it has USB-to-Serial program & debug capability built in with no need for an FTDI-like chip.
  • Power the METRO with 7-9V polarity protected DC or the micro USB connector to any 5V USB source. The 2.1mm DC jack has an on/off switch next to it so you can turn off your setup easily. The METRO will automagically switch between USB and DC.
  • METRO has 25 GPIO pins, 12 of which are analog in, and one of which is a true analog out. There's a hardware SPI port, hardware I2C port and hardware UART. Logic level is 3.3V
Good news, CircuitPython now comes preloaded!
Revision History
Detailed specifications
  • ATSAMD21G18 @ 48MHz with 3.3V logic/power
  • 256KB of FLASH + 32KB of RAM
  • 2 MB SPI Flash chip
  • No EEPROM
  • 32.768 KHz crystal for clock generation & RTC
  • 3.3V regulator with 500mA peak current output
  • USB native support, comes with USB bootloader and serial port debugging
  • You also get tons of pins - 25 GPIO pins, 5 more than the Metro 328
  • Hardware Serial, hardware I2C, hardware SPI support
  • PWM outputs on almost all pins
  • 6 x 12-bit analog inputs
  • 1 x 10-bit analog output (DAC)
  • Built in NeoPixel on pin #40
  • Pin #13 red LED for general purpose blinking
  • Power on/off switch
  • 4 mounting holes
  • We also include 4 rubber bumpers to keep it from slipping off your desk
  • Reset button
  • Adafruit Black PCB with gold plate on pads
  • Dimensions: 71mm x 53mm / 2.8" x 2.1"
  • Height (w/ barrel jack): 13mm / 0.5"